Szkoła Doktorska w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Szkoła Doktorska, obszar nauk humanistycznych i nauk teologicznych

Szczegóły
Kod 20-S3HUT
Jednostka organizacyjna Szkoła Doktorska
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Szkoła doktorska
Języki wykładowe angielski, polski
Limit miejsc 17
Czas trwania 4 lata
Adres komisji rekrutacyjnej Szkoła Doktorska
ul. Bankowa 14, pok. 406-408
Katowice, 40-007
Godziny otwarcia sekretariatu Biuro Szkoły Doktorskiej - dane adresowe
Adres WWW https://us.edu.pl/szkola-doktorska/
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  Zadaj pytanie
Tura 1 (01.06.2026 12:00 – 12.06.2026 15:00)

Program kształcenia

Program kształcenia zakłada rozwój kompetencji istotnych z perspektywy początkującego badacza i nauczyciela akademickiego. Doktorant prowadzi badania w zespole badawczym lub indywidualnie, pod opieką promotora i tutorów. Uczestniczy w zajęciach, rozwijających kluczowe kompetencje, przygotowuje wnioski grantowe, a poprzez publikacje, konferencje naukowe i staże włącza się w międzynarodowe środowisko naukowe. Każdy doktorant, który nie posiada jeszcze stopnia doktora, otrzymuje stypendium.

W obszarze nauk humanistycznych i nauk teologicznych rekrutacja prowadzona jest w dyscyplinach:

  • filozofia,
  • historia,
  • językoznawstwo,
  • literaturoznawstwo,
  • nauki o kulturze i religii,
  • nauki o sztuce,
  • nauki teologiczne,
  • polonistyka

Więcej: program kształcenia w Szkole Doktorskiej w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach [link zewnętrzny]


Kryteria kwalifikacji

Etap 1, Kryterium 1 - Projekt planu badawczego

 (do 12 000 znaków ze spacjami, nie licząc bibliografii [literatury])

 Projekt powinien zawierać:

  • cel naukowy projektu (problem naukowy, który kandydat podejmuje, pytania lub hipotezy badawcze) (maks. 3 pkt)
  • znaczenie projektu dla dyscypliny (uzasadnienie podjęcia badań w tym zakresie, nowatorskość projektu) (maks. 2 pkt)
  • ogólny plan badań (wstępnie wskazane etapy postępowania badawczego) (maks. 2 pkt)
  • metodyka badań (metody, techniki, narzędzia badawcze) (maks. 2 pkt)
  • literatura (do 30 najważniejszych pozycji bibliograficznych, z których zamierza skorzystać kandydat) (maks. 1 pkt)
  • jeżeli kandydat jest częścią zespołu badawczego, należy opisać jego wkład w projekt badawczy.

Punkty: 0-10

Waga: 2,5 

Etap 1, Kryterium 2 - Osiągnięcia naukowe i współpraca międzynarodowa

  • wystąpienia konferencyjne (maks. 2 pkt) 
  • autorstwo lub współautorstwo publikacji ujętych w komunikacie Ministra Nauki w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych oraz w komunikacie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe (monografia — 5 pkt, rozdział w monografii — 1 pkt, artykuł w czasopiśmie — 3 pkt; maks. 6 pkt)
  • realizacja projektu badawczego finansowanego ze środków zewnętrznych (kierownik — 2 pkt, wykonawca — 1 pkt; maks. 2 pkt)
  • inne osiągnięcia naukowe lub artystyczne (maks. 2 pkt)
  • uczestnictwo w programie Erasmus lub innej wymianie międzynarodowej (maks. 1 pkt)
  • projekty realizowane wspólnie z zagranicznymi instytucjami naukowymi, w tym staże i stypendia zagraniczne (maks. 2 pkt)

Punkty: 0-10

Waga: 0,5 

Etap 2  - Rozmowa kwalifikacyjna

Podczas rozmowy kandydat prezentuje planowany projekt — koncepcję doktoratu.

Elementy oceny:

  • „obrona” projektu badawczego
  • odpowiedzi na pytania dotyczące przedstawionego przez kandydata projektu
  • wiedza z zakresu obszaru badawczego
  • znajomość języka angielskiego
  • predyspozycje do prowadzenia badań i prezentacji ich wyników

Punkty: 0-10

Waga: 1

Sposób obliczania wyniku końcowego

Wynik końcowy odpowiada wynikowi drugiego etapu. Jeżeli kilkoro kandydatów/kandydatek uzyska taki sam wynik, o miejscu na liście rankingowej decyduje suma punktów z pierwszego i drugiego etapu